مقالات

معرفی انواع الکترود روتیلی برای جوشکاری

معرفی انواع الکترود روتیلی برای جوشکاری

الکترود روتیلی معمولا برای جوشکاری فولادهای مقاوم به حرارت بکار می‌رود. وجود روتیل در ترکیب روکش الکترود باعث می شود قوس راحت ایجاد و شکل گرفته و پایداری مناسبی داشته باشد. در ادامه این محتوا از سایت فیدساکو به معرفی انواع روکش های الکترود روتیلی برای جوشکاری می پردازید.

1- الکترود با روکش روتیلی – سلولوزی

الکترودی با مصارف عمومی برای جوشکاری در سازه های فولادی ساختمانی، کارگاهی و کارهای تعمیر و نگهداری با قابلیت کاربری آسان در وضعیتهای مختلف جوشکاری از جمله وضعیت سرازیر و توان خوب پر کردن درزها که با هر دو جریان AC و DC به آسانی قابل استفاده است.

این مطلب را از دست ندهید: جوشکاری قوسی چیست و چه انواعی دارد؟

با برقراری قوس نرم و به دلیل قابلیت ایجاد و پایداری بالا، برای تک زدن در جوش بسیار مناسب است.ظاهر جوش، یکنواخت و اندکی گود افتاده بوده و بدون ایجاد بریدگی کنار جوش به فلز پایه نفوذ می کند.

این الکترود برای جوشکاری قطعات گالوانیزه، رنگ شده و یا اندکی زنگ زده بسیار مناسب است و سرباره در بیشتر موارد خود به خود جدا می شود.

استانداردها
E 6013 AWS/ASME SFA-5.1
E 38 0 RC 11 EN 499
E 43 22 R(C) 3 DIN 1913

2- الکترود با روکش روتیلی ضخیم

الکترود جوشکاری با مصارف عمومی برای جوشکاری در همه وضعیتها به جز سرازیر؛ با طراحی ویژه جهت جوشکاری سپری افقی، ورقهای نازک و همچنین جوشکاری در مکانها یا شیارهای باریک.

قابل استفاده با هر دو جریان AC و DC بوده و هادی خوب جریان الکتریکی است؛ قوسی کامل و پایدار همراه با انتقال قطرات ریز فلز مذاب ایجاد کرده و قابلیت ایجاد و پایداری بالایی دارد.

بدون ایجاد بریدگی کنار جوش درفلز پایه نفوذ می کند و سرباره کاملا به صورت خود به خود جدا می شود. در جوشکاری بر روی تمامی انواع سازه های فولادی معمولی و تعمیر کاریها که در آنها به راحتی کار و ظاهر خوب جوش نیاز باشد، قابل استفاده است.

استانداردها
E 6013 AWS/ASME SFA-5.1
E 42 0 RR 12 EN 499
E 51 32 RR 8 DIN 1913

3- الکترود با روکش روتیلی

الکترودی با مصارف عمومی برای جوشکاری در همه وضعیتها به جز وضعیت سرازیر؛ ترجیحا در جوشکاری های سپری، این الکترود میتواند خیلی نرم و یکنواخت بر روی کار حرکت کند.
ظاهر جوش بسیار صاف و تمیز بوده، قوس ایجاد شده دارای قابلیت ایجاد و پایداری بالایی است؛ سرباره آن به سادگی جدا می شود و قوس متعادل و کم صدایی دارد.

استانداردها
E 6013 AWS/ASME SFA-5.1
E 42 0 RR 12 EN 499
E 43 21 R 3 DIN 1913

4- الکترود با روکش روتیلی

الکترودی برای جوشکاری با سرعت بالا در همه وضعیتها به جز وضعیت سرازیر.
به دلیل پودر آهنی که به پوشش این الکترود افزوده شده است، به ویژه برای جوشهای سپری و پر کردن شیارها با سرعت حرکت زیاد، بسیار مناسب است.

قابل استفاده با هر دو جریان AC و DC و هادی خوب جریان الکتریکی با پاشش کم بوده و قوسی کامل و پایدار با انتقال سریع
قطرات ریز فلز مذاب ایجاد می کند. قوس قابلیت ایجاد و پایداری بالایی دارد. جوش بسیار نرم انجام می شود و بدون ایجاد بریدگی کنار جوش در فلز پایه نفوذ می کند.

سرباره آن کاملا به صورت خود به خود جدا می شود و در سازه های فولادی معمولی، ورقهای فلزی و اتصالات ظریف در سازه های فولادی قابل استفاده است.

استانداردها
E 7014 AWS/ASME SFA-5.1
E 42 0 RR 12 EN 499
E 51 32 RR 8 DIN 1913

5- الکترود با روکش روتیلی

الکترودی روتیلی با پوشش ضخیم که برای جوشکاری آهن آرمکوی نازک و فولادهای کم کربن مناسب است.
این الکترود به ویژه در جوشکاری برای تولید و تعمیر وانهای گالوانیزه و مخازن آهنی آرمکو و فولادهای بسیار کم کربن کاربرد دارد.
فلز جوش در برابر ترک خوردگی ناشی از تاثیر روی (Zn) مذاب مقاومت بالایی دارد و با هر دو جریان AC و DC قابل استفاده است.

استانداردها
E 6013 AWS/ASME SFA-5.1
E 38 ARR 12 EN 499
E 43 11 RR 8 DIN 1913

6- الکترود با روکش روتیلی – قلیایی

الکترود با روکش روتیلی – قلیایی، بسیار مناسب برای جوشکاری پاس ریشه و وضعیتهای مختلف جوشکاری در ساخت لوله ها، دیگ های بخار و مخازن.

این الکترود همچنین برای ایجاد پشت بند در جوش زیر پودری قابل استفاده است.
به خاطر درصد پایین سیلیسیوم، فلز جوش برای گالوانیزه کردن یا لعاب کاریهای بعدی بسیار مناسب است.

استانداردها
E 6013 AWS/ASME SFA-5.1
E 38 2 RB 12 EN 499
E 43 43 RR (B) 7 DIN 1913

 

فیدساکو فروشنده انواع الکترود جوشکاری و سیم جوش

فیدساکو فروشنده محصولات با کیفیت الکترود روتیلی می باشد و همچنین از دیگر محصولات فیدساکو می توان به سیم جوش ، الکترود جوشکاری ، ملزومات جوشکاری و مواد مصرفی جوشکاری اشاره کرد شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشخصات الکترود روتیلی با شماره 02126209336 تماس حاصل فرمایید.

در آخر باید اضافه کنیم که کار کردن با الکترود روتیلی نسبتاً راحت و لذا کاربری آن در صنایع مختلف بسیار زیاد است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − ده =