مقالات

آشنایی با لحیم کاری سخت

آشنایی با لحیم کاری سخت

لحیم کاری سخت یا بریزکاری ، روشی از جوشکاری است که در آن اتصال بین دوفلز همجنس یا غیر همجنس بدون ذوب کردن فلز پایه و تنها با استفاده از یک فلز پرکننده (آلیاژ لحیم کاری) که در دمای بالاتر از 450 درجه سانتیگراد ذوب می شود، انجام می گیرد.

به نقل از فیدساکو حتی اگر در طراحی، قطعات بر روی هم قرار گرفته باشند، به هم چسبیده و یا داخل هم رفته باشند، آلیاژ لحیم کاری می تواند بر اساس خاصیت موئینگی به داخل درزها نفوذ کرده و اتصالی محکم و بدون خلل ایجاد کند.
اگر لحیم کاری بدین صورت انجام شود که زاویه های پخ U، V و X شکل ایجاد شده و سپس این پخی ها پر شوند، آن را جوش لحیم می نامند.

فرآیند لحیم کاری را علاوه بر ایجاد اتصال می توان در روکش کاری نیز استفاده کرد. در لحیم کاری می توان به عنوان منبع گرمایی از اکسی استیلن، کوره، جریان القایی، تفنگ لحیم کاری و مقاومت الکتریکی استفاده کرد.مناسب ترین منبع گرمایی بسته به شکل اتصال، نوع کاربرد و میزان تولید انتخاب می شود.

صنایعی که لحیم کاری در آنها کاربرد دارند عبارتند از : تولید دستگاههای گرمایشی و سرمایشی، سیستمهای تهویه مطبوع، موتورسیکلت، خودرو، مبلمان فلزی و لوازم خانگی.

آلیاژهای لحیم کاری سخت

آلیاژهای لحیم کاری سخت بر اساس استانداردهای 8.A5 AWS ، 8513 DIN ، 8512 DIN و 3677 ISO طبقه بندی می شوند. معیارهای طبقه بندی در این استانداردها عبارتند از : ترکیب شیمیایی، نوع فلز پرکننده و محدوده دمای ذوب. اطلاعات تکمیلی درباره آلیاژهای لحیم کاری مگماولد در مدارک محصولات مربوطه موجود است.

آلیاژهای لحیم کاری سخت

آماده سازی سطح جهت لحیم کاری

آماده سازی سطح در کیفیت لحیم کاری بسیار تأثیرگذار است. سطح باید صاف، یکنواخت و عاری از آلاینده های اکسیدی، روغن و گریس باشد.

زوایا و لبه ها نباید تیز باشند. آماده سازی سطح و تمیز کاری می تواند به صورت مکانیکی یا شیمیایی انجام شود. لحیم کاری باید بلافاصله پس از تمیز کردن سطح انجام شود زیرا سطوح پاک شده به شدت در معرض اکسیدشدن هستند که نیاز به تمیز کاری مجدد خواهند داشت.

فلاکس های لحیم کاری

مواد شیمیایی که برای سطوح لحیم کاری و نیز آلیاژهای لحیم کاری به کار می روند، فلاکس های لحیم کاری نامیده می شوند. این فلاکسها در دمای 50 تا100 درجه سانتیگراد پایینتر از دمای ذوب آلیاژهای لحیم کاری ذوب می شوند و در طول لحیم کاری کارهای زیر را انجام می دهند :

1- اکسیدها را در خود حل کرده و از روی سطح پاک می کنند.
2- در طول عملیات پیش گرم برای لحیم کاری از اکسید شدن سطح جلوگیری می کنند.
3- کشش سطحی را در مذاب آلیاژهای لحیم کاری کاهش و خاصیت ترکنندگی را افزایش می دهند.
4- در برخی موارد، سرعت سرد شدن اتصال را کاهش می دهند.
5- با ذوب شدن پیش از آلیاژ لحیم کاری، باعث تسریع در شروع کار می شوند. این امر به ویژه در آلیاژهای آلومینیوم که در حرارتهای بالا با فلز پایه تفاوت رنگ ندارند، از اهمیت بالایی برخوردار است.

بسیار مهم است که در هنگام لحیم کاری از فلاکس، بیشتر یا کمتر از حد مورد نیاز استفاده نشود؛ استفاده کمتر کیفیت لحیم را کاهش داده و اتصالات ضعیف تری به وجود می آورد و استفاده بیش از حد هم باعث افزایش پسماند فالکس می شود.
بسته به نوع فلاکس ، پسمانده های آن ممکن است باعث ایجاد خوردگی در اتصالات شوند.

به این دلیل پس از لحیم کاری باید آنها را به یکی از روشهای زیر پاک کرد : شستن با آب، برسکاری مکانیکی در آب داغ، سرد کردن سریع قسمتهای لحیم شده وقتی هنوز داغ هستند با استفاده از خلال های پاک کننده.

تفاوت لحیم کاری سخت و لحیم کاری نرم

عملیات لحیم کاری سخت جایگزین مناسبی برای عملیات جوشکاری قطعات آهن و فولاد و  جوش چدن می باشد.

لحیم کاری سخت و لحیم کاری نرم بسیار شبیه هم می باشند البته با این تفاوت که دمای عملیات لحیم سخت بسیار بالاتر می باشد. به این ترتیب یک سری از مزیت ها به کیفیت جوشکاری اضافه می شود:

1- سرعت جوش بالا
2- چون عملیات بصورت خودکار انجام می شود پس در نتیجه خطای انسانی هم کم تر می شود.
3- عملیات آب بندی با کیفیت بالایی انجام می شود
4- ظرافت خیلی بالا
5- سختی گیری (آنیل) قابل درز گیری
6- استحکام فوق العاده بالا تا حدود ۶۰۰ مگا پاسکال

برتری های لحیم کاری نسبت به جوشکاری

یکی از برتری هایی که روش های لحیم کاری نسبت به جوشکاری دارند قابلیت اتصال فلزات غیر هم جنس مثل مس به فولاد می باشد که این کار در سایر روشهای جوشکاری مقدور نمی باشد.

و همجنین مقدار حرارت ورودی در روش جوشکاری از روش لحیم کاری بسیار بیشتر می باشد که این خود می تواند خواص فیزیکی فلزات درگیر در حوشکاری را تغییر دهد.

جوشکاری لحیم‌کاری سخت

جوشکاری لحیم‌کاری سخت به فرایندی اطلاق می‌گردد که طی آن قطعات استیل به وسیله فیلر میله‌ای از جنس برنز برنج به یکدیگر متصل می‌گردند. وسایل و تجهیزات مورد نیاز برای این فرایند همانند بریز کاری معمولی می‌باشد با این تفاوت که در جوش بریز به دمای بیشتری نیاز می‌باشد که معمولاً توسط سوختن گاز استیلن تأمین می‌گردد.

فیدساکو فروشنده انواع سیم جوش و مواد مصرفی جوشکاری

فیدساکو فروشنده انواع محصولات با کیفیت الکترود جوشکاری، سیم جوش، ملزومات جوشکاری و  مواد مصرفی جوشکاری می باشد. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشخصات محصولات جوشکاری با شماره 02126209336 تماس حاصل فرمایید.

همراهان گرامی در پایان دقت کنید که جوشکاری با لحیم کاری سخت جهت کارهای سری سازی بسیار باصرفه تر هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + سه =