مقالات

راهنمایی صفر تا صد جوشکاری آرگون (TIG)

راهنمایی صفر تا صد جوشکاری آرگون (TIG)

جوشکاری آرگون (TIG) علاوه بر جوشکاری قوس فلزی محافظ و جوشکاری MIG / MAG یک روش معمول جوشکاری است. تفاوت های کمی بین این 3 روش ساخت جوش وجود دارد؛ نه فقط در روش، بلکه در نتایج و مواد مورد نیاز.

جوشکاری آرگون یا TIG چگونه کار می کند؟

TIG مخفف Tungsten Inert Gas است. تنگستن ماده ای است که الکترود شما هنگام جوشکاری از آن استفاده می کنید. گاز بی اثر (گاز نجیب) نوعی گاز است که شما باید از آن استفاده کنید. با لمس قطعه کار با الکترود، یک قوس را روشن می کنید. این حرکت به برخی از تمرینات نیاز دارد: اگر الکترود جوشکاری را به سرعت کافی عقب نکشید، به مواد متصل می شود و باید دوباره شروع کنید.

اگر می توانید قوس را مشتعل کنید، از آن برای اتصال الکترود تنگستن به قطعه کار و ایجاد استخر مذاب، یک گودال از ماده مایع استفاده می کنید که حتی در هنگام جوشکاری شروع به خنک شدن می کند. شما با استفاده از دست دیگر خود میله جوشکاری را به استخر مذاب اضافه می کنید.

صفر تا صد جوشکاری آرگون TIG راهنمایی صفر تا صد جوشکاری آرگون (TIG)

 

مواد مصرفی جوشکاری قطره هایی که از میله جوش ذوب می شوند همراه با ماده ای که باید جوش داده شود، تبدیل به جوش می شوند. سپس مشعل و مواد مصرفی را به طور یکنواخت روی منطقه ای که می خواهید جوشکاری داشته باشد، بهترین نتیجه ممکن را منتقل می کنید. برای ایجاد یک جوش یکنواخت به یک دست کاملا ثابت نیاز دارید.

کاربردهای جوشکاری آرگون TIG

اگر قصد دارید جوش فقط محکم نباشد، بلکه بسیار زیبا نیز باشد، جوشکاری آرگون یا TIG بهترین گزینه است. این جوشکاری غالبا در ساخت مبلمان و بازسازی اتومبیل یا موتورسیکلت استفاده می شود. دلیل خوبی برای آن وجود دارد. هنگام جوشکاری آرگون، قطرات بسیار کمی ایجاد می شود که ممکن است روی قطعه کار بنشیند.

با این فرآیند جوشکاری نیازی به انجام پس پردازش نیست. علاوه بر این، از آنجا که کیفیت جوش بسیار بالا است، جوشکاری آرگون در صنایع غذایی ضروری (حتی ضروری) است.

کاربردهای جوشکاری آرگون TIG

در لوله های جوش خورده ای که ممکن است باکتری ها در پشت آن ها پنهان شوند، هیچ لبه ای وجود نخواهد داشت. لوله هایی که مواد قابل اشتعال را حمل می کنند حتی باید با استفاده از این روش جوشکاری شوند؛ زیرا جوشکاری TIG 100٪ ضد آب است.

آنچه برای جوشکاری آرگون نیاز می باشد

بدیهی است که شما به دستگاه یا اینورتر جوشکاری با قابلیت جوشکاری TIG نیاز دارید. شما البته به مشعل جوشکاری نیز احتیاج دارید. یک مشعل جوشکاری آرگون می تواند برای سایر روش های جوشکاری بسیار طولانی تر از مشعل ها باشد؛ زیرا مانند سیم جوش MIG / MAG شامل سیم نیست.

جوشکاری آرگون تقریبا همیشه با آرگون انجام می شود؛ زیرا این ارزان ترین گاز است. همچنین می توانید از گازهای ن دیگر مانند هلیوم نیز استفاده کنید.

همچنین بخوانید : معرفی انواع اینورترهای جوشکاری

برای احتراق قوس به یک الکترود تنگستن در مشعل جوشکاری نیز نیاز دارید. این ها بسته به ماده ای که جوش می دهید، انواع مختلفی دارند. در آخر، شما باید مواد مصرفی را به صورت میله های جوشکاری انتخاب کنید.

موادی که می توان با جوشکاری آرگون جوش داد

روش جوشکاری آرگون برای همه فلزات آهنی و غیر آهنی مناسب است که شامل فولاد، فولاد ضد زنگ ، آلومینیوم، برنز و مس می شود. مواد ورق نازک به ویژه برای جوشکاری آرگون مناسب است؛ زیرا سرعت جوشکاری نسبتا کم است و شما احتمالا مواد را نمی سوزانید.

همچنین بخوانید : راهنمای انواع روشهای جوشکاری فولادهای زنگ نزن

برای اینکه بفهمید با استفاده از دستگاه جوش آرگون قادرید کدام مواد را جوش دهید، می توانید با دیدن نام شروع کنید. به عنوان مثال، DC مخفف Direct Direct است، همان چیزی است که شما برای جوشکاری فولاد یا فولاد ضد زنگ نیاز دارید.

مخفف AC مخفف Alternating Current است و اگر می خواهید آلومینیوم را جوش دهید ضروری است. دستگاه جوشکاری فقط با جریان متناوب وجود ندارد. شما یا دستگاه DC دارید یا دستگاه AC / DC.

6 مزیت جوشکاری آرگون TIG

1- روی همه انواع فلزات با نقطه ذوب بالاتر کار می کند

جوشکاری قوس تنگستن گاز محبوب ترین روش برای جوشکاری فولادهای ضد زنگ آلومینیوم و آلیاژهای پایه نیکل است. به طور کلی برای فلزات بسیار ذوب مانند لحیم کاری یا آلیاژهای سرب، قلع یا روی استفاده نمی شود.

همچنین بخوانید : جوشکاری آلومینیوم و آلیاژهای آن

این به ویژه برای اتصال آلومینیوم و منیزیم که اکسیدهای نسوز تشکیل می دهند و همچنین برای فلزات واکنشی مانند تیتانیوم و زیرکونیوم که اکسیژن و نیتروژن را حل می کنند و در صورت قرار گرفتن در معرض هوا در هنگام ذوب شدن رویه می شوند، بسیار مفید است.

2- دقت و كنترل دقیق

این فرآیند کنترل دقیق تری از جوشکاری را از هر فرآیند جوشکاری قوسی دیگر فراهم می کند؛ زیرا گرما و فلز پرکننده به طور مستقل کنترل می شوند.

3- مهره های جوش زیبا

برای فلزات با ضخامت های مختلف از جمله فلزات بسیار نازک (دامنه آمپراژ 5 تا 800 ، که مقدار الکتریکی است که توسط دستگاه جوش ایجاد می شود). فرایند جوشکاری قوس تنگستن گاز به دلیل کنترل عالی ورودی گرما، برای اتصال فلزات پایه نازک بسیار مناسب است.

4- مفاصل قوی ایجاد می کند

این جوشکاری با کیفیت بالا را تقریبا در تمام فلزات و آلیاژهای مورد استفاده صنعت تولید می کند و یک روند تمیز با حداقل مقدار بخار، جرقه، پاشش و دود را دارد.

مزیت جوشکاری آرگون

5- سطح بالای دید هنگام کار به دلیل دود کم

دید بسیار عالی است؛ زیرا در هنگام جوشکاری دود یا بخار تولید نمی شود و هیچ سرباره یا پاششی وجود ندارد که باید بین پاس ها یا روی یک جوش کامل تمیز شود.

6- بدون افزودن فلز پر کننده قابل استفاده می باشد

از آنجا که الکترود غیر قابل مصرف است، می توان از این فرآیند برای جوشکاری تنها با همجوشی و بدون افزودن فلز پرکننده استفاده کرد.

6 مورد از معایب جوشکاری آرگون

1- اشعه ماورا بنفش روشن تر در مقایسه با سایر فرایندهای جوشکاری است.

2- آهسته تر از فرآیندهای جوشکاری قوس الکترود مصرفی.

3- در کل روند تجهیزات جوشکاری، گران قیمت (در مقایسه با سایر فرآیندها) است؛ زیرا سرعت حرکت قوس و سرعت رسوب فلز جوش کمتر از برخی روش های دیگر است.

گازهای بی اثر برای محافظت و هزینه های الکترود تنگستن به کل هزینه جوشکاری در مقایسه با سایر فرآیندها می افزاید. آرگون و هلیوم مورد استفاده برای محافظت از قوس نسبتا گران است. هزینه تجهیزات بیشتر از هزینه های دیگر، مانند جوشکاری قوس فلزی محافظ است که به کنترل های دقیق کمتری نیاز دارد.

4- به راحتی قابل حمل نیست، بهترین کار برای یک فروشگاه جوشکاری است

5- انتقال تنگستن مذاب از الکترود به جوش باعث آلودگی می شود. گنجاندن تنگستن در نتیجه سخت و شکننده است.

6- قرار گرفتن میله پرکننده گرم در هوا با استفاده از تکنیک های نامناسب جوشکاری باعث آلودگی فلز جوش می شود.

فلزات ایده آل که نقطه ذوب پایینی دارند

1- آلومینیوم

استفاده در خروجی AC و تنظیم فرکانس بالا. برای جلوگیری از آلودگی ، تنگستن را از لمس قطعه در حال جوشکاری جلوگیری کنید. گرما را هدایت می کند. آلومینیوم را با برس سیم (حتی اگر تمیز به نظر برسد) تمیز کنید تا اکسید آلومینیوم از بین برود. از تنظیمات گرمای زیاد برای افزایش سرعت جوش استفاده کنید.

2- منیزیم

خواص مشابه آلومینیوم است .

معایب جوشکاری آرگون

3- آلیاژهای مس (برنج ، برنز ، نیکل مس ، آلومینیوم مس ، سیلیکون)

از جریان DC با الکترود منفی استفاده کنید.

10 نکته مهم در مورد جوشکاری آرگون

1-  اگر ترک خوردگی جوش TIG ایجاد شود، فلز را با دمای 400 درجه فارنهایت گرم کنید. این به انقباض و انبساط فلزات هنگام جوشکاری کمک می کند.

2- با ایمنی کار کنید ،از دستکش های اختصاصی TIG استفاده کنید.

3- اطمینان حاصل کنید که منبع گاز آرگون یا هلیوم رطوبت کمی دارد.

4- از میله های پرکننده تمیز استفاده کنید و محل جوشکاری را خشک نگه دارید.

5- انتخاب الکترود تنگستن و پارامترهای جوشکاری دستورالعمل های مطلق نیستند.

6- اقدامات احتیاطی ایمنی جوشکاری ارائه شده توسط همه ارائه دهندگان مواد را دنبال کنید. از آنجا که تنگستن دارای مقداری رادیواکتیویته است، در صورت سنگ زنی از دستگاه تنفس استفاده کنید.

7- میله و مشعل را در زوایای مختلف نگه دارید.

8- کشش باد باعث کاهش اثر محافظ گاز آرگون یا هلیوم و در نتیجه ایجاد سوراخ سوراخ در جوش می شود.

9- اگر تنگستن در حین فرآیند جوشکاری حرکت کند یا تکان بخورد نشان دهنده نزدیک بودن ظرفیت تنگستن است. از صفحه حفاری تعادل به طرف نفوذ استفاده کنید.

10- از میله هایی با اکسید کننده استفاده کنید. الکترود تنگستن باید 2٪ تحریک شود. قبل از جوشکاری فولاد را تمیز کنید.

فیدساکو فروشنده انواع الکترود جوشکاری و ملزومات جوشکاری

از جمله محصولات فیدساکو می توان به الکترود جوشکاری ، سیم جوش ، ملزومات جوشکاری و مواد مصرفی جوشکاری اشاره کرد.

لطفا جهت کسب اطلاع از قیمتها و مشخصات الکترودها با شماره های 09122089054 – 02126209336 تماس حاصل فرمایید.

همراهان گرامی توجه داشته باشید که مواد باید قبل از جوشکاری آرگون با دقت از آلودگی سطح، چربی و اکسیدها تمیز شوند همچنین جوشکاری TIG باعث کاهش اعوجاج در اتصال جوش به دلیل منبع حرارت غلیظ شده است. همانند جوشکاری اکسی استیلن، منبع حرارت و افزودن فلز پرکننده را می توان به طور جداگانه کنترل کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + چهارده =