مقالات

سیم جوش استیل چیست و چه کاربردی دارد؟

سیم جوش استیل چیست و چه کاربردی دارد؟

سیم جوش استیل مناسب جوشکاری فولادهای آستنیتی مقاوم به حرارت می باشند. در صنعت جوشکاری برای پر کردن فضاهای خالی به سیم جوش استیل نیاز است. به طور کلی سیم جوش ها با ترکیبات شیمیایی بر پایه فلز ساخته می شوند. در جوشکاری های ذوبی این ماده کمکی بسیار پر کاربرد است و از طریق این ماده کمکی اتصال جدیدی به وجود می آورند و ضخامت آن را کنترل می کنند.

این ماده کمکی در جوشکاری برای بعضی از اتصالات مناسب می باشد و با توجه به نوع سیم جوش می توان در اتصال های بخصوصی از آن استفاده کرد. در این مقاله سعی بر آن شده تا انواع سیم جوش های جنس استیل و کاربردهای آن ها بیان شود تا افراد بتوانند با در نظر گرفتن کارایی محصول مورد نظر خود را انتخاب کنند.

سیم جوش استیل چیست؟

در صنایعی که نیاز است فولادهای ضد زنگ را از طریق جوشکاری به هم متصل کرد از سیم جوش استیل سری ۳۰۰ استفاده می شود. دلیل انتخاب این سیم جوش ها مقاومت بسیار زیاد آن ها در برابر زنگ زدگی، چقرمگی و استحکام زیاد در دماهای بالا و پایین در شرایط بعد از جوشکاری می باشد.

فرایند جوشکاری یک فرآیند اتصال توسط یک ماده پر کننده است این ماده پر کننده که اصطلاحا به آن فیلر می گویند یک ماده مصرفی می باشد که در فرایندهای جوشکاری GMAW،FCAW و SAW به کار گرفته می شود.

سیم جوش استیل چیست؟

از عمده موارد استفاده این محصول در جوشکاری فولادهای آستنیتی، آستنیتی مقاوم به حرارت و همچنین فولادهای فریتی است. در هر کدام از فرایندهای جوشکاری باید از یکی از مدل های سیم جوش استیل استفاده کرد.

برای جوشکاری فولادهای آستنیتی (نگیر) از سیم جوش 308 و از استیل 420 برای جوشکاری فولادهای زنگ نزن مارتنزیتی (بگیر) و سیم جوش های 2209 و 2594 مناسب برای جوشکاری فولادهای زنگ نزن دوپلکس و سوپر دوپلکس هستند.

همچنین بخوانید : 10 ترفند جوشکاری که باعث پیشرفت مهارت های جوشکاری می شوند.

به طور کلی صنایع تولید انواع سیم جوش ها به قدری پیشرفت پیدا کرده است که توانسته اند برای انواع سطوح و اتصال انواع فلزات از طریق جوشکاری سیم جوش های مناسب و با کیفیت را تولید و عرضه کنند.

فرآیند تولید سیم جوش استیل

در فرایند تولید سیم جوش استیل بعد از اینکه محصول تولید شد با عدد فریت مشخصی عرضه می شود. به طور کلی تولید کنندگان در بیشتر موارد در سیم جوش های مدل استیل به فولادی ضد زنگ که به شماره فریت شهرت دارد اشاره می کنند. در واقع عدد هر سیم مقدار فریت در مقابل آستنیت در ساختار موارد مشخص می کند و بیان کننده ی میزان مقاومت آن در مقابل ترک خوردگی می باشد.

برای تعیین مقدار فریت از شیمی مواد کمک گرفته می شود. در جوشکاری فولادهای زنگ نزن آستینی هدف اصلی رسیدن به میزان حداکثر ۳ تا ۷ فریت است. در بعضی از موارد هم که ساختارهای ویژه ای به کار گرفته می شود می توان به فریت های بالاتری هم دست پیدا کرد.

ساختار سیم جوش استیل

در انواع سیم جوش استیل آلیاژ هایی وجود دارند که کمک می کنند عملیات جوش زدن یکپارچه انجام شود. به طور مثال برای ایجاد مقاومت در برابر خوردگی در ساختار سیم از کروم و مولیبدن استفاده شده است. مولیبدن موجود در این سیم عملکرد دمایی خوبی دارد. مورد بعدی نیکل است که وجود آن در سیم جوش باعث بالا بردن مقاومت جوش می شود.

فرایند تولید سیم جوش

اضافه کردن سیلیکون باعث حفظ سیالیت استخر جوش و تثبیت مقدار آستنیت در جوش می شود. اهمیت این تثبیت با ورود فریت به جوش از طریق کروم و نیکل بیشتر می شود، زیرا به پالایش ساختار دانه جوش و به وجود آمدن مقاومت بالاتر در برابر ترک آن کمک شایانی خواهد کرد.

نکات مربوط به سیم جوش استیل

با توجه به اینکه عرضه انواع سیم جوش استیل برای جوشکاری لوله استنلس استیل بسیار رایج شده است نمونه ها رایج آن با عناوین 308، 308L، 316 و 309L بیشترین تقاضا را دارند. هر محصولی که نامگذاری می شود مزایا، معایب و خصوصیات ویژه ای دارد و همین کاربردها و پارامترها هستند که کمک می کنند تا شما مدل مناسب برای جوشکاری را انتخاب کنید.

  • هر سازنده ای ملزم است بعد از تولید انواع فیلرهای استیل دستورالعمل های مناسب برای استفاده را بیان کند.
  • محل نگهداری سیم جوش ها باید خشک و تمیز باشد و دمای آن مشابه دمای محل جوش باشد.
  • اگر بین محل ذخیره و سلول جوش اختلاف دما وجود داشته باشد باعث تراکم خواهد شد و این ترکم موجب آسیب رساندن به فلز پرکننده می شود و باعث به وجود آمدن نقایص در جوشکاری می شود.
  • از مهمترین معایبی که برای این مدل سیم جوش ها وجود دارد موضوع هزینه بالای آنها است که عملا سازندگان را وادار می کند که سیم های فلزی دیگری تولید کنند.

ویژگی های سیم جوش استیل

با توجه به اینکه صنعت جوشکاری روز به روز در حال پیشرفت است از این رو لازم است که سیم جوش استیل که یک ماده کمکی ضروری برای این صنعت است هم با مدل های متنوع و ویژگی های ارزنده ای عرضه شود تا ضایعات و دور ریز در این صنعت کاهش پیدا کند برخی از ویژگی های اساسی این سیم جوش را در زیر گردآوری کرده ایم.

1- نفوذ عمیق

بارزترین ویژگی این محصول سیم جوش نفوذ عمیق در ریشه جوش است. اگر شما بخواهید در ساخت و اتصال سازه های نازک از یک سیم جوش مناسب استفاده کنید قطعا مدل استیل گزینه ی مناسب و کاربردی می باشد.

2- کاهش عیوب جوشکاری

به طور کلی سیم جوش ها با سطوح مختلفی از دی‌اکسید کننده ها در ارتباط هستند که استفاده از سیم جوش مشکلات جوشکاری مانند تخلخل را کاهش می دهد؛ و اگر از این سیم جوش ها استفاده شود قبل از عملیات جوشکاری نیازی به تمیز کاری سطوح نیست.

3- مکانیسم تغذیه

در برخی از سیم جوش های توپر، مکانیسم تغذیه تا حدی با سایر روش های جوشکاری متفاوت است. در این فرایند هدایت سیم، به کمک یک تزریق کننده خودکار یا Automatic Feeder به داخل حوضچه مذاب انجام می شود و هر چه مهارت و دانش جوشکار بالا باشد این کار بهتر و باکیفیت تر انجام می شود.

4- سرعت بالای جوشکاری

به طور کلی استفاده از سیم جوش در نوع استیل سرعت جوشکاری را در حد زیادی بالا می برد و نرخ رسوب بالاتر سیم جوش باعث این سرعت زیاد جوشکاری می شود. قطعا سرعت بالا باعث ارائه خدمات بیشتر می شود.

 6 نمونه از ویژگی های سیم جوش استیل

5- مراقبت از سیم جوش

در بعضی از موارد برای اینکه سیم جوش عملکرد بهتر داشته باشد و طول عمر بیشتری هم داشته باشد برای پوشش رویی آن را از مس استفاده می شود این پوشش باید کاملا محافظت شود چون در صورت وجود ناهمراستایی پوشش مسی دچار سایش خواهد شد.

6- سرباره ها

با توجه به اینکه دی اکسید کننده ها باعث تاثیرات مثبتی در روند جوشکاری خواهند شد؛ اما با این وجود دی اکسید کننده باعث ایجاد تکه های کوچک جدا شده یا Small Isolated Patches می شوند که این تکه ها منجر به ایجاد عیب جوشی خواهند شد.

کاربرد سیم جوش استیل

همانطور که گفته شد ادغام دو قطعه فلزی نیاز به فرایند جوشکاری و استفاده از سیم جوش دارد. سیم جوش استیل هم یکی از انواع ماده های کمکی پرکاربرد است که با استفاده از حرارت قطعات فلزی را به هم متصل می کند. به طور کلی عمده استفاده این محصول در صنایع خودروسازی، حمل و نقل و ساخت تجهیزاتی مثل مخزن تحت فشار و مبدل های حرارتی می باشد.

کاربرد سیم جوش استیل

بیشترین کاربردی که مدل های استیل دارند در جوشکاری های فولادهای آستنیتی، آستنیتی مقاوم به حرارت و همچنین فولادهای فریتی است. البته با توجه به اینکه این سیم جوش در گریدها مختلفی عرضه می شود پس کارایی متفاوتی هم دارد.

به طور مثال سیم جوش استیل ALINOX 420 جهت استفاده برای جوشکاری فولادهای زنگ نزن مارتنزیتی و سیم جوش های SOLINOX 2209 و SOLINOX 2594 مناسب برای جوشکاری فولادهای زنگ نزن دوپلکس و سوپر دوپلکس است.

 معرفی 6 مدل سیم جوش استیل

سیم جوش استیل با محصولات پرکاربردی در صنعت جوشکاری شناخته شده است از پرکاربردترین این محصولات خانواده SOLINOX 308 و SOLINOX 316 می باشد.

1- SOLINOX 308

ترکیبات این محصول بگرفته شده از 16 درصد کروم و 10 درصد نیکل می باشد. کاربرد ان برای فولادهای 305، 304، 302 و AISI 301 می باشد.

2- SOLINOX 308H

مشخصات این محصول داشتن کربن زیاد است که استحکام آن را بالا برده و در درجه حرارت های بالا مقاومت زیادی در برابر خزش دارد.

3- SOLINOX 308L

درصد کربن کمتر موجود در این محصول خطر تشکیل کاربیدها و رسوب آن ها در مرز دانه ها را افزایش می دهد و این باعث به حداقل رسیدن خوردگی های بین دانه ای و ترک های ناشی از آن می شود.

4- SOLINOX 316

ترکیبات این محصول شامل ۱۸.۵ درصد کروم،۱۲.۵ درصد نیکل و ۲.۵ درصد مولیبدن می باشد که در جوشکاری فولادهای زنگ نزن سری AISI 316 و فولادهای مشابه و فولادهایی که در درجه حرارت بالا کار می کنند، کاربرد دارد. از مزایای این محصول مقاومت بالا در برابر حرارت و خزش می باشد.

5- SOLINOX 316H

نسبت به مدل SOLINOX 316 دارای کربن بیشتری است و همین دلیل باعث افزایش استحکام کششی و مقاومت خزشی این محصول به خصوص در درجه حرارت های بالا می شود.

6- SOLINOX 316L

کربن کمتر در این محصول باعث به حداقل رساندن خوردگی های مرزدانه ای و بین دانه ای می شود و در جوشکاری فولادهای بلبرینگ آستنیتی مولیبدن دار کم کربن کاربرد دارد.

فیدساکو فروشنده انواع سیم جوش و الکترود جوشکاری

فیدساکو فروشنده محصولات با کیفیت سیم جوش استیل می باشد و همچنین از دیگر محصولات فیدساکو می توان به الکترود جوشکاری ، ملزومات جوشکاری و مواد مصرفی جوشکاری اشاره کرد شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشخصات سیم جوش استیل با شماره 02126209336 تماس حاصل فرمایید.

و در پایان توجه داشته باشید در سیم جوش استیل از آلیاژهایی مانند کروم و مولیبدن استفاده شده است که باعث یکپارچگی جوش و مقاومت در برابر خوردگی نیز می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × چهار =