مقالات

معرفی سیم جوش تیگ

سیم جوش تیگ

سیم جوش تیگ سیم هایی هستند که در جوشکاری آرگون یا TIG از آن استفاده می شود. جوشکاری تیگ یکی از پرکاربردی ترین روش های جوشکاری در صنایع مختلف می باشد که مخفف کلمه Tungsten Inert Gas است. توجه داشته باشید که امروزه بسیاری از افراد این مدل از جوشکاری را با اسم جوشکاری آرگون می شناسند که این امر صحیح نمی باشد چرا که فرایند مربوط به جوشکاری تیگ بسیار متفاوت تر جوشکاری آرگون می باشد و لزوما از گاز آرگون در این مدل از جوشکاری استفاده نمی شود.

تاریخچه ی پیدایش و استفاده از جوشکاری به روش تیگ به زمان جنگ جهانی دوم بازمی گردد که در این زمان برای جوش دادن تجهیزات هواپیماهای جنگی از جوش تیگ استفاده شد. توجه داشته باشید که در جوشکاری به روش تیگ، فلز مورد نظر و سیم جوش را به دمای مورد نظر رسانده و سچس با تشکیل قوس الکتریکی میان دو الکترود غیر مصرفی و سطح فلز، اتصالات مورد نظر را انجام می دهند.

سیم جوش جوشکاری تیگ

در واقع می توان گفت جوشکاری با روش تیگ یکی از انواع جوشکاری های ذوبی می باشد. بهره مندی از سیم جوش تیگ نیازمند تجهیزات بسیار کمتری می باشد و از کیفیت بی نظیری برخوردار است که تمام این عوامل در کنار هم سبب شده است تا امروزه بسیاری از افراد در حرفه ها و صنایع مختلف، به دنبال استفاده از فرایند جوشکاری تیگ باشند.

توجه داشته باشید که روش جوشکاری تیگ از زمان پیدایش خود تاکنون، پیشرفت بسیار چشمگیری را تجربه کرده است و شما می توانید شاهد استفاده از گازهای خنثی در این روش جوشکاری باشید. در ادامه مقاله سعی بر آن داریم تا در مورد محدودیت های مربوط به جوشکاری به روش تیگ و تجهیزات مورد استفاده در این روش جوشکاری، توضیحات بیشتری را به حضورتان ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

7 کاربرد مربوط به استفاده از انواع سیم جوش تیگ

امروزه بسیاری از افراد در کارگاه های مختلف، به دنبال راهنمای استفاده از سیم جوش تیگ هستند تا از این طریق باکیفیت ترین و بی نظیرترین جوشکاری را در ساخت و طراحی محصولات خود پیاده کنند.

همچنین بخوانید :  تفاوت سیم جوش و الکترود جوشکاری

جالب است بدانید، یکی از مهمترین آیتم هایی که سبب شده تا امروزه جوشکاری به روش تیگ از محبوبیت بالایی برخوردار باشد، کاربرد مربوط به این روش است. از مهمترین و اصلی ترین کاربرد و موارد استفاده از سیم جوش تیگ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- از جوش تیگ برای جوش دادن قوس های تنگستن استفاده می کنند

2- مناسب برای استفاده در جوشکاری تمام فلزات سخت و غیر سخت

3- مناسب برای استفاده در کارگاه های تولیدی انواع محصولات آلومینیومی

4- مناسب برای جوش دادن انواع قطعات مربوط به هواپیماها

5-  مناسب برای استفاده در ساخت و طراحی انواع لوازم خانگی

6- مناسب برای استفاده در صنایع گاز و نفت

7- مناسب برای استفاده در صنعت خودروسازی و تولید قطعات مختلف مربوط به خودروهای سبک و سنگین

کاربرد سیم جوش تیگ

 

شما نیز می توانید با توجه به حوزه ی فعالیت خود، با خیال راحت اقدام به استفاده از جوشکاری به روش تیگ نموده و از این طریق بادوام ترین و باکیفیت ترین محصولات مدنظر خود را تهیه و طراحی کنید.

 7 مزیت استفاده از سیم جوش تیگ

سیم جوش تیگ مزیت های بسیار بی نظیری را به دنبال دارد که شما نیز می توانید پس از بررسی هر یک از مزیت های مربوط به جوشکاری تیگ، اقدام به بهره مندی از این روش نمایید. از مهمترین و اصلی ترین مزیت های مربوط به استفاده از جوشکاری به روش تیگ، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- روش جوشکاری تیگ در مقایسه با در دیگر روش های جوشکاری گرمای ورودی پایین تری را نیاز دارد.

2- این مدل از روش جوشکاری نیاز به درجه رقت پایینی دارد.

3- دود حاصل از جوشکاری  این سیم جوش بسیار کمتر می باشد.

همچنین بخوانید : معرفی سیم جوش میگ مگ

4- شما می توانید با روش جوشکاری تیگ، بهترین و باکیفیت ترین جوش ها را برای خود به ارمغان آورید.

5- با این روش جوشکاری می توانید ورق ها و صفحات نازک را در کمترین زمان ممکن مورد جوشکاری قرار دهید.

6- در روش بدون نیاز به فیلر جوشکاری نیز می توانید جوشکاری مورد نیاز را انجام دهید.

7- به کمک روش جوشکاری تیگ می توانید جوش های منظم و صافی را برای خود به ارمغان آورید.

4 محدودیت مربوط به استفاده از سیم جوش تیگ

توجه داشته باشید که استفاده از سیم جوش تیگ در کنار یک سری از مهمترین مزیت های خود، دارای محدودیت ها نیز می باشد که شما می توانید برای آشنایی کافی با این مدل از روش جوشکاری، در خصوص محدودیت های مربوط به این روش نیز اطلاعات مورد نیاز خود را به دست آورید. از مهمترین و بارزترین محدودیت های مربوط به استفاده از سیم جوش تیگ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- نرخ رسوب گذاری در روش جوشکاری تیگ بسیار کمتر از دیگر روش های جوشکاری می باشد.

2- توجه داشته باشید که برای بهره مندی از روش جوشکاری تیگ، نیازمند توانایی و مهارت های جوشکاری بسیار بالایی می باشد.

3- جالب است بدانید که روش جوشکاری تیگ برای ورق ها و صفحاتی که ضخامت مربوط به آنها از ده میلی متر بیشتر است، مناسب نمی باشد.

4- در صورتی که از حوضچه های جوش بادی جریان داشته باشد، استفاده از این روش جوشکاری اصلا کار ساده ای نخواهد بود.

4 عامل موثر در فرایند جوشکاری تیگ

فرایند جوشکاری با سیم جوش تیگ یکی از بهترین و مقاوم ترین روش های جوشکاری در صنایع می باشد که البته آیتم ها و پارامترهای بسیار متعددی در این امر دخیل می باشد که بد نیست با این آیتم ها از نزدیک آشنا شوید. از مهمترین عوامل موثر در فرایند جوشکاری با سیم جوش تیگ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- شدن جریان الکتریکی ایجاد شده

2- طول یا ولتاژ قوس که به فاصله میان سطح کار و نوک الکترود اطلاق می شود

همچنین بخوانید : جوشکاری قوسی چیست و چه انواعی دارد؟

3- سرعت مربوط به جوشکاری

4- گاز محافظ مورد استفاده

توجه نمایید که هر یک از این پارامترها می توانند تاثیر بسیار شگردی را در کیفیت جوشکاری به روش تیگ داشته باشند.

مناسب ترین جریان برای استفاده از سیم جوش تیگ

یکی از مهمترین موضوعاتی که در خصوص استفاده از فرایند جوشکاری با سیم جوش تیگ، ذهن بسیاری از افراد را به سوی خود مشغول کرده است، مناسب ترین و ایده آل ترین جریان مورد استفاده در روش جوشکاری تیگ می باشد.

توجه نمایید که در جوشکاری به روش تیگ نمی توانید از هر نوع جریان الکتریکی استفاده کنید. اگر شما هم قصد دارید تا با کمک سیم جوش تیگ یکی از بی نقص ترین و باکیفیت ترین انواع روش های جوشکاری را برای خود به ارمغان آورید، توصیه می کنیم که یکی از جریان های الکتریکی زیر را در اولویت های خود قرار دهید:

  •   جریان قطب معکوس یا جریان الکترودهای مثبت

همچنین بخوانید : راهنمایی جوشکاری آلومینیوم با الکترود

  •   جریان مستقیم یا دی سی

 

انواع سیم جوش تیگ

شما می توانید با به کار بردن یکی از جریان های الکتریکی فوق در روش جوشکاری تیگ، سرعت مربوط به فرایند جوشکاری را افزایش داده و جوش های حاصل از این فرایند نیز گرده ی بسیار همواری را خواهد داشت. همچنین پیشنهاد می کنیم که در حین جوشکاری به روش تیگ حتما از تجهیزات و لوازم ایمنی استفاده کنید تا هیچ گونه آسیبی از این روش جوشکاری شما را تهدید نکند.

 4 نمونه از تجهیزات مورد استفاده در سیم جوش تیگ

در فرایند مربوط به جوشکاری با این سیم جوش از یک آلیاژ مصرف نشدنی و یک مشعل استفاده می شود و برای محافظت از الکترود جوشکاری یا آلیاژ استفاده شده نیز از یک گاز خنثی استفاده می کنند که هیچ گونه آلودگی را در هوا به وجود نیاورد.

سپس به کمک قوس های الکتریکی بک محیط رسانا را تشکیل داده و فرایند جوشکاری به روش تیگ صورت می گیرد. البته در نظر داشته باشید که برای بهره مندی از روش جوشکاری سیم جوش تیگ نیازمند یک سری از مهمترین و اصلی ترین تجهیزات و لوازم هستیم که از ضروری ترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- گاز محافظ و بی ضرر مانند گاز آرگون

2- الکترود یا همان آلیاژ های غیر مصرفی

همچنین بخوانید : جوشکاری آلومینیوم و آلیاژهای آن

3- مشعل یا تورچ جوشکاری که ممکن است از نوع مشعل های هوا خنک کننده یا آب خنک کننده باشند.

4- منبع نیرو

روش جوشکاری با سیم جوش

توجه داشته باشید که هیچ گونه آب خنک کننده از مشعل نشت نکند چرا که در این صورت شاهد تخلخل در فرایند مربوط به جوشکاری مذکور خواهیم شد. همچنین روش جوشکاری تیگ به تمیز بودن فلزات بسیار حساس می باشد و سعی کنید فلزات را قبل از جوشکاری مورد نظافت قرار دهید.

قیمت سیم جوش تیگ

جهت اطلاع از قیمت روز سیم جوش تیگ شما می توانید به سایت فیدساکو مراجعه کنید و یا با کارشناسان فیدساکو تماس حاصل فرمایید تا شما را در جریان قیمت ها قرار دهند.

فیدساکو فروشنده انواع سیم جوش و مواد مصرفی جوشکاری

فیدساکو فروشنده انواع الکترودهای جوشکاری و ملزومات جوشکاری می باشد ، لطفا جهت کسب اطلاع از قیمت ها با شماره های  09122089054 – 02126209336 تماس بگیرید.

همراهان گرامی شما نیز می توانید با توجه به مزیت ها و محدودیت های مربوط به استفاده از روش جوشکاری تیگ، تصمیم نهایی خود را برای بهره مندی از این روش جوشکاری اخذ نمایید. همچنین می توانید در صورت داشتن هرگونه سوال یا ابهامی مربوط به سیم جوش تیگ نیز با متخصصان ما از همین وب سایت پیش روی ارتباط لازم را برقرار کرده و اطلاعات مفصل تری را به دست آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − یازده =