مقالات

صفر تا صد جوشکاری با الکترود تنگستن

صفر تا صد جوشکاری با الکترود تنکستن

جوشکاری با الکترود تنگستن نوعی فرایند جوشکاری قوسی است که در آن از الکترود مصرف شدنی تنگستن استفاده می‌ شود. در این فرآیند بین الکترود تنگستن و فلز پایه قوس الکتریکی ایجاد شده و فلز پایه ذوب می شود.

در جوشکاری با الکترود تنگستن از گاز محافظ برای جلوگیری از اکسیداسیون در منطقه جوش استفاده می‌ شود. این گاز محافظ ممکن است آرگون، هلیوم و یا ترکیبی از آرگون و هلیوم باشد. البته در اغلب اوقات از گاز آرگون استفاده می شود، به همین دلیل به این نوع جوشکاری، جوشکاری با گاز آرگون نیز می‌ گویند.

دلیل استفاده از این گازها به خواص شیمیایی آنها بر می‌ گردد. هلیوم و آرگون از نوع گازهای خنثی هستند و با مواد دیگر ترکیب نمی شوند. به همین دلیل می توانند از حوضچه مذاب در برابر فرآیندهای شیمیایی محافظت کنند.

صنایعی چون پتروشیمی، تولید ادوات و تجهیزات صنعتی، نظامی یا دریایی، خودروسازی و بسیاری دیگر از صنایع برخی از مواردی هستند که جوشکاری با تنگستن در آنها کاربرد دارد.

مزیت ها و معایب جوشکاری با الکترود تنگستن

جوشکاری با الکترود تنگستن با توجه به ویژگی هایی که دارد، از مزیت ها و محدودیت های خاص خود برخوردار است. در این بخش با برخی از مزیت ها و معایب جوشکاری با الکترود تنگستن آشنا می شویم.

مزیتها و معایب جوشکاری با تنگستن

 مزیت های جوشکاری با الکترود تنگستن

 • در جوشکاری با الکترود تنگستن کنترل جریان الکتریکی با سهولت بیشتری انجام می شود، از این رو این نوع جوشکاری برای فلزات نرم همچون آلومینیوم بسیار مناسب است.
 • نتیجه کار در این نوع جوشکاری ظاهر بهتر و ظریف تری دارد.
 • قوس الکتریکی و ناحیه جوش در معرض دید قرار دارند و به راحتی قابل مشاهده هستند، زیرا در جوشکاری با الکترود تنگستن دود و جرقه تولید نمی شود.
 • جوش دادن ورق های فلزی با ضخامت کمتر با این روش به راحتی امکان پذیر است.
 • در انواع فلز مغناطیسی و غیر مغناطیسی از آن استفاده می شود.
 • در هر وضعیتی می‌ توان از آن استفاده کرد.
 • امکان استفاده از جریان برق متناوب و مستقیم در آن وجود دارد.
 • به دلیل تمرکز قوس الکتریکی در یک نقطه، فلز پایه کمتر دچار تغییر شکل می شود

معایب و محدودیت های جوشکاری با الکترود تنگستن

 • برای انجام این نوع جوشکاری زمان زیادی صرف می شود، زیرا حرارت ایجاد شده به وسیله الکترود جوشکاری مصرف نشدنی تنگستن کارایی کمتری نسبت به موارد مشابه دارد.
 • به تجهیزات و لوازم پیچیده و پرهزینه نیاز دارد.
 • به دلیل احتمال آلودگی فلز جوش به تنگستن امکان دارد اتصال جوش از کیفیت مناسبی برخوردار نباشد.
 • می تواند برای سلامتی زیان بار باشد. گرما و نور شدید جوشکاری، به همراه صدای بلند و آزار دهنده در طولانی مدت منجر به بروز عوارض متعدد می‌ شود.

تجهیزات مورد استفاده در جوشکاری با الکترود تنگستن

در جوشکاری با الکترود تنگستن از تجهیزات متنوعی استفاده می‌ شود. برخی از این تجهیزات در همه انواع جوشکاری مشترک هستند و برخی نیز به طور ویژه در فرایند جوشکاری با الکترود تنگستن کاربرد دارند. مهمترین ملزومات جوشکاری با تنگستن از این قرارند:

منبع تغذیه

در جوشکاری با الکترود تنگستن یک منبع تغذیه، انرژی مورد نیاز برای انجام فرآیند را تامین می کند. این منبع می تواند مولد جریان الکتریکی متناوب یا مستقیم باشد. نوع جریان الکتریکی مورد استفاده در جوشکاری عموماً به جنس فلز پایه و نوع جوشکاری بستگی دارد.

همچنین بخوانید : صفر تا صد جوشکاری با هواگاز

برای نمونه در هنگام جوشکاری دستی و نیمه اتوماتیک فلزاتی چون تیتانیوم یا نیکل از جریان مستقیم استفاده می شود. جوشکاری فلزاتی چون منیزیم و آلومینیوم به طور معمول با استفاده از جریان متناوب صورت می‌ گیرد. ولی جوشکاری اتوماتیک این فلزات با استفاده از جریان مستقیم نیز امکان پذیر است.

گاز محافظ

در جوشکاری با الکترود تنگستن گاز محافظ به منظور حفظ ناحیه جوشکاری از تاثیر گازهایی چون اکسیژن و نیتروژن به کار می‌ رود. این گازها در هنگام جوشکاری می‌ توانند با فلز جوش واکنش نشان داده و موجب ایجاد تخلخل شوند. علاوه بر این، گاز محافظ وظیفه انتقال گرما از الکترود تنگستن به فلز پایه را نیز بر عهده دارد.

این گاز کمک می‌ کند تا قوس الکتریکی به صورت پایدار و مداوم ایجاد شده و جریان پیدا کند. معمولا در جوشکاری با الکترود تنگستن از گاز آرگون، هلیوم یا ترکیبی از این دو استفاده می‌ شود. انتخاب هر یک از این گازها به عوامل گوناگونی بستگی دارد. جنس فلز پایه و نوع اتصال مورد نظر از جمله عواملی هستند که گاز محافظ با توجه به آنها انتخاب می شود.

گاز محافظ جوشکاری

به طور معمول در جوشکاری با الکترود تنگستن استفاده از گاز آرگون رواج بیشتری دارد. این گاز به خوبی می تواند به تشکیل و حفظ قوس الکتریکی با کیفیت مناسب کمک کرده و موجب افزایش کیفیت نتیجه جوشکاری شود.

از گاز هلیوم نیز در جوشکاری با الکترود تنگستن استفاده می شود، ولی استفاده از این گاز به مهارت بالایی نیاز دارد. با این حال به کارگیری گاز هلیوم در جوشکاری می تواند سرعت انجام فرایند را افزایش دهد. گاهی در فرآیند جوشکاری با الکترود تنگستن مخلوط گاز آرگون و گاز هلیوم مورد استفاده قرار می گیرد. با این کار امکان بهره بردن از مزایای این گازها به طور همزمان وجود دارد.

رگلاتور فلومتر

تنظیم جریان گاز محافظ و وظیفه اصلی رگولاتور فلومتر است. میزان گاز خروجی با توجه به عواملی چون زاویه مشعل و نوع اتصالات تعیین می شود.

مشعل جوشکاری

مشعل جوشکاری یا تورچ وظیفه دارد که گاز محافظ را به ناحیه جوشکاری هدایت کند. برقراری جریان الکتریکی در الکترود تنگستن نیز با استفاده از مشعل انجام می‌ شود.

مشعل جوشکاری

به دلیل دمای بالای مشعل در هنگام جوشکاری، از خنک کننده ها برای کاهش دمای آن استفاده می شود. به طور معمول زمانی که مشعل جوشکاری به طور مداوم و در جریان هایی با ولتاژ بالا مورد استفاده قرار می‌ گیرد، از آب برای خنک کردن آن استفاده می شود. ولی در صورت استفاده کوتاه مدت از مشعل با جریان های زیر ۲۰۰ آمپر، با گازهای محافظ نیز می‌ توان آن را خنک کرد.

الکترودهای تنگستن

الکترودهای تنگستن مورد استفاده در جوشکاری بسیار متنوع هستند. معمولاً این الکترودها با طول ۷۶ تا ۶۱۰ میلی متر و قطر ۰/۲۵ تا ۶/۳۵ میلی متر تولید می شوند.

طبقه بندی الکترودهای تنگستن با توجه به ترکیبات آنها نیز انجام می‌ شود. بر این اساس الکترودها را با رنگ یک سر آنها به این صورت علامت گذاری می کنند:

 • الکترودهای تنگستن خالص با رنگ سبز
 • الکترودهای تنگستن با ۱ درصد توریم با رنگ زرد
 • الکترودهای تنگستن با ۲ درصد توریم با رنگ قرمز
 • الکترودهای تنگستن با ۱ درصد لانتانیوم با رنگ سیاه
 • الکترودهای تنگستن با ۲ درصد سریم با رنگ نارنجی
 • الکترودهای تنگستن با ۱ درصد زیرکونیوم با رنگ قهوه ای

الکترودهای تنگستن خالص در جوشکاری با جریان متناوب استفاده می‌ شوند. این الکترودها طول عمر کوتاهی دارند و نمی توانند شدت جریان بالا را به خوبی تحمل کنند.

الکترودهای تنگستن توریم دار در جوشکاری با جریان الکتریکی مستقیم استفاده می‌ شوند. این الکترودها به خوبی جریان برق با شدت بالا را تحمل می‌ کنند.

برقراری قوس الکتریکی به وسیله این الکترودها با سهولت بیشتری انجام می شود، ضمن اینکه قوس ایجاد شده به وسیله آنها از کیفیت بهتری برخوردار است.

با این حال الکترودهای تنگستن حاوی اکسید توریم، به دلیل برخورداری از خاصیت رادیواکتیوی برای سلامتی مضر هستند. به همین دلیل لازم است که در هنگام کار با این الکترودها، از پوشش های مخصوص استفاده شود.

الکترود تنکستن

از الکترودهای تنگستن زیرکونیوم دار اغلب برای جوشکاری فلزاتی چون منیزیم و آلومینیوم استفاده می شود. این الکترودها علاوه بر ایجاد یک قوس الکتریکی پایدار و باکیفیت، از قدرت تحمل زیاد در برابر جریان برق با شدت بالا برخوردارند. الکترودهای زیرکونیوم دار در جوشکاری با جریان متناوب کاربرد دارند.

همچنین بخوانید : راهنمایی جوشکاری آلومینیوم با الکترود

الکترودهای تنگستن حاوی سریم نیز که برای جوشکاری با جریان الکتریکی متناوب مناسب هستند، قوس الکتریکی را با کیفیت بالا ایجاد می‌ کنند. در بسیاری از جوشکاری های ظریف و حساس از این الکترودها استفاده می شود. جریان برق مستقیم و ولتاژ بالا برای الکترودهای تنگستن سریم دار به هیچ وجه توصیه نمی‌ شود.

الکترودهای تنگستن لانتانیوم دار در جوشکاری با جریان الکتریکی مستقیم و متناوب کاربرد دارند. ایجاد یک قوس الکتریکی پایدار با کیفیت عالی و دقت بالا از جمله ویژگی‌ های این الکترودها به شمار می‌ رود. الکترودهای لانتانیوم دار برای جوشکاری فولادهای زنگ نزن نیز گزینه مناسبی هستند.

نکات ایمنی در جوشکاری با الکترود تنگستن

جوشکاری به عنوان حرفه ای پر خطر شناخته می شود. به همین دلیل رعایت نکات ایمنی در این حرفه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در جوشکاری با الکترود تنگستن نیز همچون دیگر انواع جوشکاری، موارد و نکاتی وجود دارد که رعایت آنها ضروری است.

همچنین بخوانید : بررسی مزایا و معایب جوشکاری

به دلیل اینکه در این نوع جوشکاری دود تولید نمی‌ شود، اشعه ماورای بنفش با شدت بیشتری می تابد و  بنابراین افراد در معرض آسیب بیشتری قرار دارند. از این رو لازم است که در هنگام جوشکاری با الکترود تنگستن، جوشکارها پوشش کاملی متشکل از پیراهن محافظ، دستکش های چرمی و کلاه های ایمنی مخصوص داشته باشند.

الکترود تنکستن جیست؟

در جوشکاری با الکترود تنگستن از گازهای خطرناک مثل آرگون استفاده می شود. همچنین در حین انجام کار بخارات و گازهای سمی بسیاری تولید می شود. محافظت کامل در برابر این عوامل خطرناک اهمیت زیادی دارد، زیرا احتمال بروز مشکلات حاد نظیر مسمومیت یا خفگی و انواع ناراحتی های مزمن بسیار زیاد است.

آلودگی صوتی ناشی از جوشکاری نیز به نوبه خود می‌ تواند بسیار زیان بار باشد. در این موارد لازم است که جوشکارها از گوشی محافظ استفاده کنند.

فیدساکو فروشنده انواع الکترود جوشکاری و سیم جوش

فیدساکو فروشنده محصولات با کیفیت الکترود جوشکاری تنگستن می باشد و همچنین از دیگر محصولات فیدساکو می توان به سیم جوش ، الکترود جوشکاری، ملزومات جوشکاری و مواد مصرفی جوشکاری اشاره کرد شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشخصات الکترود جوشکاری تنگستن با شماره 02126209336 تماس حاصل فرمایید.

همراهان گرامی توجه داشته باشید فرآیند جوشکاری با الکترود تنگستن در صنایع بزرگ و کوچک کاربردهای فراوانی دارد. از این نوع جوشکاری می توان برای جوش دادن انواع فلزات با مشخصات گوناگون استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 5 =