مقالات

تفاوت سیم جوش و الکترود جوشکاری

صفر تا صد تفاوت سیم جوش و الکترود جوشکاری

تفاوت سیم جوش و الکترود جوشکاری  در این است که سیم جوش سیمی مفتولی و بدون پوشش ضخیم می باشد، اما در الکترود این پوشش ضخیم وجود دارد. همین مسئله باعث شده است تا کارایی و کاربرد این دو محصول با یکدیگر متفاوت باشد.

در بررسی تفاوت سیم جوش و الکترود جوشکاری باید تعریف درستی از الکترود و سیم جوش داشته باشیم و سپس به صورت گام به گام تفاوت این دو مورد را بررسی کنیم.

تفاوت سیم جوش و الکترود جوشکاری در یک نگاه

همانطور که در آغاز مقاله گفته شد سیم جوش به نوعی سیم مفتولی گفته می شود که پوشش ضخیمی ندارد اما در مقابل الکترود ها دارای پوشش و ضخامت هستند بنابراین اولین تفاوت ظاهری بین الکترود جوشکاری و سیم جوش به وجود یا عدم وجود پوشش ضخیم روی سیم مفتولی است.

تفاوت سیم جوش و الکترود جوشکاری

همین پوشش ضخیم که به ظاهر موضوع ساده ای محسوب می شود سبب می شود که کارایی و کاربرد الکترود جوشکاری و سیم جوش با هم فرق داشته باشد و سبب تفاوت سیم جوش و الکترود جوشکاری می شود.

الکترود جوشکاری را بیشتر بشناسیم

به شما حق می دهیم که هنوز تفاوت الکترود جوشکاری و سیم جوش را به خوبی ندانید اما وقتی تعریف درستی از هر یک در ذهن شما وجود داشته باشد می توانید تصمیم بهتری بگیرید.

الکترود جوشکاری به نوعی مفتول فلزی گفته می شود که دارای پوشش فلاکس مخصوص است. قطری که برای الکترودها تعیین می شود برگرفته از قطر میله فلزی آن است. اینطور که بررسی ها نشان می دهد روکشی که برای الکترودها استفاده می شود برگرفته از آهک، سلولز، اکسید سیدم و خاک رس بوده و یا از جنس آزبست مخصوص است. الکترودها برای پر کردن فضای اتصال بین دو سطح مورد جوشکاری استفاده شده و قابلیت اجرایی خوبی دارند.

توضیح کامل درمورد الکترود جوشکاری

الکترودها نوعی سیم جوش بوده و دارای میله جوش مخصوص هستند. تاکید ما بر روی پوشش به کار رفته برای الکترودها شاید برای شما سوال برانگیز باشد. حقیقت این است که این پوشش هایی که روی الکترودها اجرا شده اند قوس الکتریکی کار را ثابت نگه داشته و سبب می شود که کار با خطر کمتری دنبال شود و اثر بخش باشد.

این پوشش ها نقش یک عایق را ایفا می کنند به طوری که گاز محافظ لازم را ایجاد کرده و سبب شکل گیری سرباره شناور روی سطح شده و زمان خنک شدن جوش را افزایش می شود.

الکترودهای جوشکاری از نگاهی دیگر

دوست داریم الکترودها را از نگاه دیگر به خصوص از نظر جنس مفتول بررسی کنیم تا تفاوت الکترود جوشکاری و سیم جوش به خوبی مشخص شود. اول از هر چیز بدانید که الکترودها معمولاً در قالب پوشش روتیلی و سلولزی اسیدی و قلیایی در دسترس هستند. معمولاً الکترودهای رتیلی سلولزی سبب می شود که پروسه جوشکاری بسیار آسانتر شود، چون نسبتاً نرم و پایدار بوده و به طور کلی ظاهر جوش انجام شده بسیار عالی خواهد بود.

الکترود جوشکاری مفتولی

این مدل از الکترودها برای همه حالت های جوشکاری اجرا می شوند. در واقع الکترودهای رتیلی برای جوشکاری تخت، افقی و عمودی و سربالا اجرا شده و نتیجه بخش هستند. الکترودهای رتیلی برای صنایع ساختمان سازی از اسکلت فلزی استفاده می کنند به طوری که برای کشتی سازی و مخازن مختلف نیز به کار گرفته شده و شامل ورقه های نازک می شود.

الکترودها از نظر جنس مفتول به صورت مفتول فولادهای ضد زنگ ، فولاد کم کربن، مفتول نیکلی و مفتول آلومینیومی اجرا شده اند. همینطور الکترودها از نظر پوشش فلاکس نیز دسته بندی مخصوص خود را دارند که در بخش بعد بررسی می کنیم. احتمالاً کم کم تفاوت الکترود جوشکاری و سیم جوش برای شما آشکارتر شده است.

دسته بندی الکترودها از نظر پوشش فلاکس

موضوعی که در خصوص الکترودها مطرح است نوع پوشش فلاکس به کار رفته است:

 1- الکترود جوشکاری با پوشش قلیایی

اگر می خواهید تفاوت سیم جوش و الکترود جوشکاری را به خوبی متوجه شوید باید در مورد پوشش فلاکس الکترودها بیشتر بدانید. یکی از پوشش ها به صورت قلیایی است به طوری که این پوشش از کربنات کلسیم استفاده کرده است و با مقداری فلورید کلسیم ترکیب شده است.

این مدل از پوشش ها با روپوش هایی که شامل مواد سلولزی هستند اجرا نمی شود. ر واقع چنین الکترودهایی مشهور به الکترود کم هیدروژن هستند. در صورتی که نیاز به جوشکاری ضخیم فولادی باشد و یا درصد کربن بالایی مدنظر باشد این مدل از الکترودها اثربخشی بهتری دارد.

2- الکترود رتیلی

الکترودهای رتیلی حد زیادی اکسید تیتانیوم در روپوش خود داشته و سبب قوس پایدار می شود. چنین الکترودهایی برای جوشکاری های عمودی پر استفاده هستند.

3-پوشش اسیدی

این مدل از الکترودها ترکیبی از منگنز و سیلیکات آهن بوده و سرباره ضخیمی دارد و به طور کلی می توان این مدل از الکترودها را برای ریخته گری اجرا کرد.

4- الکترود سلولزی

این مدل از الکترودها به طور کلی از جنس سلولزی هستند و سطح جوش الکترود به طور کلی به شکل خشن و ناهموار بوده و امکان فاسد شدن ماده سلولزی برای آن بسیار زیاد است اما در برخی از صنایع استفاده می شود

سیم جوش را بیشتر بشناسیم

در ابتدای مقاله در یک تعریف کلی، تفاوت سیم جوش و الکترود جوشکاری را بررسی کردیم اما بهتر است که از سیم جوش بیشتر بدانید. سیم جوش برای جوشکاری استفاده می شود به طوری که دارای یکنواختی مناسبی بوده و همینطور از نظر نفوذ پذیری در موقعیت خوبی قرار گرفته است.

توضیح کامل درمورد سیم جوش

این مدل از سیم ها در جوشکاری سریع ماشینی اجرا می شوند و اثر بخشی خوبی دارند.از کاربردهای سیم جوش می توان در جوشکاری سازه فلزی و صنایع پایپینگ یاد کرد به طوری که برای خطوط لوله و صنعت خودرو نیز استفاده می شود.

معمولاً رویکرد جوشکاری با گاز CO2 صورت می گیرد. خبر خوب در خصوص سیم جوش اینکه یکنواختی خوبی در جوشکاری داشته و سبب ایجاد قوس پایدار می شود و هیچ نوع پاششی ایجاد نمی کند این مدل از محصولات در اندازه های مختلف در قالب های قرقره تولید شده و همینطور بسته بندی آنها به صورت کاملاً روتین صورت می گیرد.

همچنین بخوانید : جوشکاری قوسی چیست و چه انواعی دارد؟

این محصول را می توانید در قرقره هایی با قطرهای مختلف خریداری کنید. شاید تا به اینجای کار هنوز به طور دقیق تفاوت سیم جوش و الکترود جوشکاری را متوجه نشده باشید اما صبور باشید.یک مدل از سیم جوش وجود دارد که مشهور به سیم جوش زیر پودری است. این مدل از جوش ها از جوش های صنعتی استفاده کرده و برای فولادهای کم کربن استفاده می شود.

در جوشکاری زیر پودری معمولاً سیم جوش فولادی با پوشش مس اجرا می شود و عملکرد مخصوص به خود را دارد. در واقع سیم جوش با نوعی پودر مخصوص ترکیب شده و در نهایت در صنایع کشتی سازی از آن استفاده می شود. البته این مدل از سیم جوش برای سکوهای دریایی و راه آهن نیز استفاده می شود.

تفاوت سیم جوش و الکترود جوشکاری از نظر ضخامت پوشش

می دانیم که سیم جوش ها پوشش ندارند اما در مورد ضخامت پوششی که برای الکترودها اجرا شده است یک سری تفاوت ها دیده می شود. الکترود انجماد سریع به طور کلی شامل سه ویژگی خاص است. یعنی هم می تواند قوس قوی ایجاد کند و هم برای تمام بخش های جوشکاری استفاده می شود.

الکترود انجماد پر شده به طور کلی از فلاکسی های سنگین برخوردار است و سبب خروج سرباره مخصوص شده و دانه هایی را ترکیب یکنواخت را ایجاد می کند از سوی دیگر یک سری الکترودهای چسبان سریع وجود دارد که دارای پوشش فلکس بسیار سنگینی بوده و دارای نرخ رسوب گذاری سریعی است و به طور کلی موقعیت اجرایی مخصوصی دارد.

الکترودهای کم هیدروژن نوع دیگری هستند که از هیدروژن بسیار کمی تشکیل شده اند و دارای فولادهای پر کربن بوده و از نظر کیفیت به نسبت مدل های قبلی متفاوت است.

آخرین گام از تفاوت الکترود جوشکاری و سیم جوش

حال که متوجه تفاوت سیم جوش و الکترود جوشکاری  شدیم وقت آن رسیده تا بتوانیم سیم جوش را از نظر نفوذ پذیری بررسی کنیم. نفوذ عمیق سیم جوش ها در بخش ریشه جوش وجود دارد و سبب می شود که ساخت و اتصال سازه های نازک به دقت صورت بگیرد.

اینطور که مشخص شده است عیوب جوشکاری در سطوح مختلف کاهش یافته و به طور کلی به واسطه موقعیتی که جوشکاری ایجاد می کند قابل تنظیم است.

مکانیسم تغذیه در مورد جوشکاری سنجیده می شود و البته که بر اساس نرخ رسوب بالاتر اجرا خواهد شد. دقت داشته باشید که به طور کلی مکانیزم های تغذیه نیز بخشی از تفاوت سیم جوش و الکترود جوشکاری محسوب می شوند.

انواع سیم جوش و الکترود جوشکاری

برای اینکه عملکرد سیم جوش بهبود یابد و طول عمر بیشتری داشته باشد باید لایه ای از مس به عنوان پوشش رویش استفاده شود. دقت داشته باشید که سایش در پوشش به طور کلی برگرفته موقعیت اجرایی دقیقی است و البته که محیط پروژه اهمیت زیادی دارد.

در بررسی تفاوت سیم جوش و الکترود جوشکاری باید به سرباره نیز اشاره شود به طوری که دی اکسید کننده ها می بایست یک سری تاثیرات مثبت در روند جوشکاری داشته باشد. سیم جوش ها به طور کلی به واسطه صنایع خودروسازی مورد استفاده قرار می گیرد و تبدیل به فشار و مبدل حرارتی شده اند .

فیدساکو فروشنده انواع الکترود جوشکاری و سیم جوش

فیدساکو فروشنده محصولات با کیفیت الکترود جوشکاری و سیم جوش می باشد و همچنین از دیگر محصولات فیدساکو می توان به ملزومات جوشکاری و مواد مصرفی جوشکاری اشاره کرد شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشخصات الکترود ها و سیم جوش با شماره 02126209336 تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × یک =